نقش تغذیه در سلامت چشم و بینایی - بخش سوم

اسیدهای چرب ضروری
بسیاری از مردم نمی توانند باور كنند كه چربی ها نیز برای سلامتی لازمند. اسیدهای چرب در واقع سنگ بنای چربی ها هستند و بعضی از آنها از این جهت "ضروری" خوانده می شوند كه بدن نمی تواند آنها را بسازد و باید حتماً از طریق مواد غذایی تأمین شوند.

اسیدهای چرب ضروری چربی های اشباع نشده امگا ـ 3 و امگا ـ 6 را می سازند. امگا ـ 3 اصلی آلفا ـ لینولنیك اسید است و مشتقات شامل ایكوزاپنتانوئیك اسید (Eicosapentaeonic Acid) ، داكوزاهگزانوئیك اسید (Dacosahexaenoic Acid) و چند تركیب دیگر است. امگا ـ 6 اصلی نیز لینولئیك اسید است كه مشتقات آن كاركردی در چشم و بینایی ندارند.

اسیدهای چرب ضروری در تكامل بینایی در نوزادان نقش دارند. كمبود این مواد (بویژه امگا ـ 3) در بزرگسالان ممكن است سبب كاهش دید شود. مطالعات نشان داده اند كه كمبود طولانی مدت ممكن است سبب تخریب شبكیه و ماكولا شود. بدن هر دو نوع اسید های چرب ضروری را به پروستاگلاندین ها تبدیل می كند كه یكی از اثراتشان كمك به خروج مایع چشم و تنظیم فشار داخل چشم است.

مقدار توصیه شده مصرف اسیدهای چرب ضروری برای امگا ـ 3 ، 0.65 گرم و برای امگا ـ 6 ، 4.44 گرم است ولی بسیاری از محققین نسبت مصرف امگا ـ 6 به امگا ـ 3 را مهم می دانند. مقدار مناسب این نسبت 1 به 1 تا 4 به 1 است در حالیكه در بیشتر رژیم های غذایی این نسبت بسیار بیشتر از این است. بنابراین مقدار مصرف امگا ـ 6 در مقایسه با امگا ـ 3 در بسیاری از رژیم های غذایی باید كاهش یابد.

بهترین منبع تأمین امگا ـ 3 ماهی است و مقدار توصیه شده مصرف 2 بار در هفته است. نكته ای كه باید به آن توجه داشت این است كه روغن ماهی رادیكال های آزاد تولید می كند و به همین دلیل كسانیكه ماهی یا روغن ماهی زیاد مصرف می كنند باید به میزان كافی آنتی اكسیدان بویژه ویتامین E مصرف كنند.
نكته قابل توجه دیگر این است كه بیشتر امگا ـ 6 مصرفی از روغن نباتی حاصل می شود به همین دلیل استفاده از روغن مایع می تواند میزان امگا ـ 6 مصرفی را تا حد زیادی كاهش دهد.

خلاصه
تحقیقات نشان داده است كه آنتی اكسیدان ها خطر ابتلا به كاتاراكت و دژنراسیون ماكولا را كاهش می دهند. بعضی از آنتی اكسیدان ها فوائد دیگری نیز دارند: بطور مثال ویتامین A چشم را در برابر كوری محافظت كرده و ویتامین C ممكن است در جلوگیری یا تسكین گلوكوم نقش داشته باشد. همچنین اسید های چرب ضروری علائم خشكی چشم را كاهش داده و چشم را در مقابل تخریب ماكولا محافظت می كنند.

مواد غذایی زیر برای داشتن چشمی سالم توصیه می شوند:
ویتامین A : روغن كبد ماهی ، جگر ، هویج
لوتئین و زیگزانتین: اسفناج ، كلم
ویتامین C: فلفل دلمه ای ، كلم ، توت فرنگی ، پرتقال

بیوفلاونیدها: مركبات ، انگور
ویتامین E: تخمه آفتاب گردان ، بادام ، فندق
سلنیوم: آجیل ، غذاهای دریایی

روی: صدف ، گندم ، آجیل
اسیدهای چرب: ماهی
بطور كلی شما باید مقادیر زیاد سبزیجات سبز و پر برگ و ماهی دو بار در هفته مصرف كنید تا چشمی سالم داشته باشید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


اسلایدر سهاسلایدر دو
لنزهای تماسی ـ بخش اول
بیماری های حدقه چشم
اصلاح پير چشمي
عوارض چشمی فشار خون
تغيير رنگ دائمی چشم
انتخاب عینک آفتابی مناسب