تزريق بوتوكس (Botox injection)

تزريق بوتوكس (Botox injection)

تزريق بوتوكس يكي از روش هايي است كه امروزه به فراواني جهت صاف كردن چين و چروك هاي صورت و ايجاد ظاهري جوانتر در افراد به كار مي رود. چين و چروك هاي ناشي از اخم كه در بين ابروها يا روي پيشاني ايجاد مي شود و چروك هاي اطراف چشم كه در موقع خنده ظاهر مي شود تا حد زيادي پس از تزريق بوتوكس محو مي گردد. اين نوع چروك ها عمدتاً ناشي از انقباض عضلات زير پوستي است. تزريق بوتوكس با كاهش توانايي انقباض اين عضلات باعث كم شدن اين چروك ها مي شود.

بوتوكس چيست؟

توكسين بوتولينوم A كه با نام تجاري بوتوكس عرضه مي گردد نوعي پروتئين پيچيده است كه از يك باكتري به نام كلستريديوم ترشح مي شود و مي تواند مسموميت هاي شديد غذايي ايجاد كند. جهت كاربردهاي پزشكي اين فراورده به صورت خالص و استريل براي استفاده تزريقي فرآوري ميشود.

بوتوكس چگونه اثر مي كند؟

بوتوكس پس از تزريق، جذب عضله مي شود و در پايانه هاي عصبي كه فرمان انقباض را به عضلات مي رسانند مستقر مي شود. در اين محل بوتوكس از آزاد شدن يك واسطه شيميايي به نام استيل كولين- كه مسئول انقباض عضلاني است جلوگيري مي كند. در نتيجه دستور انقباض به عضله نمي رسد و در حقيقت نوعي فلج عضلاني موقت ايجاد مي شود كه 3 تا 6 ماه طول مي كشد. عدم انقباض عضلات زير پوستي باعث محو شدن و از بين رفتن چين و چروك هاي پوست روي عضله مي شود.

روش تزريق بوتوكس چگونه است؟

تزريق بوتوكس معمولاً در مطب يا درمانگاه به صورت سرپايي انجام ميشود و نياز به بستري ندارد. از آنجا كه تزريق با سوزن هاي بسيار ظريف انجام مي شود، دردناك نيست و نيازي به بيحسي ندارد. پس از ضد عفوني پوست صورت، پزشك با استفاده از سرنگ انسولين مقادير كمي از بوتوكس را به بالاي ابروها، پيشاني و اطراف چشم تزريق مي كند. ممكن است در محل تزريق سوزش و قرمزي خفيف ايجاد مي شود كه ظرف چند ساعت برطرف مي شود. بهتر است پس از تزريق تا جند ساعت از دراز كشيدن خودداري كنيد و از ماليدن محل تزريق نيز پرهيز كنيد تا بوتوكس كاملاً جذب عضلات محل تزريق شود.

معمولاً از يكي دو روز پس از تزريق چين و چروك ها به تدريج محو مي شوند و اين اثر بين 3 تا 6 ماه به طول مي انجامد. پس از اين مدت اثر بوتوكس كم كم از بين مي رود و چروك ها دو مرتبه ظاهر مي شوند. در اين زمان مي توان در صورت تمايل تزريق را تكرار كرد.

عوارض بوتوكس

از آنجا كه بوتوكس عمدتاً جذب عضلات محل تزريق مي شود و مقادير بسيار ناچيزي از آن وارد گردش خون مي شود، با دوزي كه براي باز كردن چروك ها به كار مي رود تقريباً هيچ عارضه سيستميك مهمي ايجاد نمي كند. البته مثل هر تزريق ديگري ممكن است سوزش و قرمزي خفيفي در محل تزريق اتفاق بيفتد كه پس از چند ساعت خودبه خود برطرف مي گردد. به علاوه در برخي از افراد پس از تزريق بوتوكس سردرد يا تهوع خفيف يا علائم سرماخوردگي ايجاد مي شود كه معمولاً ظرف 2-3 روز بهبود مي يابد.

عارضه جدي تري كه گاهي در اثر تزريق بوتوكس اتفاق مي افتد افتادگي پلك است. البته خوشبختانه اين عارضه نسبتاً نادر است و در كمتر از 3% موارد اتفاق مي افتد. افتادگي پلك معمولاً يك هفته پس از تزريق بروز مي كند و پس از 2-3 ماه به تدريج بهبود مي يابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتوكس گذرا هستند و حداكثر ظرف مدت 6 ماه خودبه خود برطرف مي شوند.

موارد منع مصرف و محدوديت ها

گرچه هيچ عارضه خاصي در اثر عوارض مصرف بوتوكس در بارداري و شيردهي گزارش نشده است، اما توصيه مي شود كه خانم ها در دوران بارداري و شيردهي از تزريق بوتوكس اجتناب كنند.

در صورتي كه به بيماري خاصي مبتلا هستيد يا داروي خاصي استفاده مي كنيد حتماً پيش از تزريق بوتوكس پزشك خود را در جريان قرار دهيد. تزريق بوتوكس در افرادي كه دچار بيماري هاي عصبي عضلاني هستند مي تواند باعث ضعف عضلاني شديد شود. به علاوه مصرف برخي از داروها (مثلاً آنتي بيوتيك هاي خانواده جنتامايسين) ممكن است اثر بوتوكس را تشديد كند.

درمان هاي جانشين بوتوكس

همانطور كه قبلاً ذكر شد تزريق بوتوكس عمدتاً بر روي چين و چروك هايي مؤثر است كه ناشي از انقباض عضلات زير پوستي است. اثر تزريق بوتوكس در افراد جوان و ميانسال بارزتر است و در افراد مسن تأثير كمتري دارد.

تزريق بوتوكس بر چروك هاي ظريف و سطحي كه ناشي از تابش اشعه خورشيد هستند تأثير چنداني ندارد. براي پيشگيري از ايجاد اين چروك ها استفاده منظم از كرم ضد آفتاب و براي از بين بردن آن ها لايه برداري (Peeling) سطحي پوست با استفاده از كرم هاي مخصوص يا روش هاي جراحي توصيه مي شود.

در موارديكه افتادگي ابرو، پلك يا گونه باعث ايجاد سالخورده در فرد شده باشد تزريق بوتوكس معمولاً كمكي نمي كند (و حتي ممكن است با تشديد افتادگي پلك و ابرو باعث بدتر شدن ظاهر فرد شود). در اين موارد جراحي پلاستيك و ترميمي (كشش پوست و بالا كشيدن ابرو و پلك) معمولاً نتايج بهتري دارد.

يكي ديگر از روش هايي كه براي محو كردن چروك هاي صورت به كار مي رود تزريق موادي مثل چربي، سيليكون يا كلاژن به داخل پوست است كه مي تواند به تنهايي يا همراه با تزريق بوتوكس انجام شود.

به هر حال تزريق بوتوكس يك روش ساده، ارزان و كم خطر براي از بين بردن چروك هاي صورت است. پزشك مي تواند شما را راهنمايي كند كه آيا اين روش براي شما مفيد و مؤثر مي باشد يا خير.

كاربردهاي ديگر بوتوكس

گذشته از جراحي زيبايي، بوتوكس كاربردهاي مهم ديگري نيز در پزشكي دارد كه عبارتند از :

درمان انحراف چشم درمان بلفارواسپاسم (بسته شدن غير ارادي مكرر پلك ها) درمان انقباض هاي غير ارادي در سر و گردن درمان سردردهاي تنشي و ميگرن درمان تعريق بيش از حد

كلام آخر

تزريق بوتوكس گرچه روشي ساده، بي خطر و كار آمد است اما به هر حال يك اقدام تهاجمي است كه حتماً بايد در شرايط مناسب دسترسي به كمك هاي اوليه و با رعايت اصول استريليزاسيون انجام شود. براي پيشگيري از هرگونه عارضه جدي، از تزريق بوتوكس در مكان هايي مثل آرايشگاه ها، سالن هاي ورزشي و مؤسسات زيبايي خودداري كنيد و اين اقدام را حتماً تحت نظر پزشك انجام دهيد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اسلایدر دواسلایدر سه
نزدیک بینی
پیر چشمی
پیوند قرنیه
دور بینی
گلوکوم
فیکو پیشرفته