لنزهای تماسی ـ بخش اول

لنزهای تماسی : راهنمای مصرف كنندگان
كسانیكه برای اولین بار می خواهند از لنز تماسی استفاده می كنند با سؤالات بی شماری مواجه می شوند : اولین قدم چیست؟ برای تجویز لنز تماسی نزد چه كسی باید رفت؟ چگونه می توان پشت و رو بودن لنز را هنگام قرار دادن در چشم تشخیص داد؟ با خواندن این مقاله ، اطلاعات مفیدی در این زمینه هاو موارد دیگر بدست خواهید آورد.

اولین قدم
اگر می خواهید از لنز تماسی استفاده كنید باید به چشم پزشك یا حداقل یك اپتومتریست خبره مراجعه نمایید و این شامل استفاده از لنز تماسی رنگی حتی در موارد زیبایی هم می شود. چرا؟ چون لنزهای تماسی یك ابزار پزشكی هستند كه باید بطور مناسب توسط یك متخصص چشم تجویز شوند. چشم پزشك چشمتان را معاینه كرده و مطمئن می شود برای استفاده از لنز تماسی مشكلی ندارید و سپس لنز را برای شما نسخه می كند.

انواع لنزهای تماسی
لنزها بر حسب جنس لنز ، فاصله زمانی كه برای تعویض لنز لازم است و قابلیت خوابیدن با لنز در شب تقسیم بندی می شوند.
لنزهای تماسی از انواع مختلف پلاستیك ساخته شده اند كه به دو گروه اصلی نرم و سخت تقسیم می شوند. لنزهای نرم 25 تا 79% آب دارند ، كاملاً راحت هستند و استفاده كننده خیلی سریع به آن ها عادت می كند. در مورد لنزهای نفوذپذیر به گاز ( Rigid Gas Permeable - RGP ) زمان عادت كردن طولانی تر است ، مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند و مقاومتشان نسبت به ایجاد رسوب روی سطح آن ها بیشتر است.
لنزهای نفوذپذیر به گاز برای كسانیكه دید با كیفیت بهتر می خواهند قابل توصیه است. لنزهای تماسی را بر حسب مدت زمانی كه قابل استفاده اند و سپس باید دور انداخت نیز تقسیم می كنند. لنزهای RGP را می توان چند سال استفاده كرد ولی لنزهای نرم از لحاظ مدت زمان تعویض تقسیم بندی می شوند.

برنامه تعویض لنزهای نرم

نوع لنز نرممدت زمان تعویض
قابل تعویض روزانه1 روز
قابل تعویض ( با استفاده ممتد )1 هفته
قابل تعویض ( با استفاده روزانه )2 هفته
قابل تعویضمكرر 1 یا چند ماه
روش قدیمی یا سنتیسالانه

منظور از استفاده ممتد استفاده از لنزهای تماسی در خواب می باشد و روش روزانه استفاده از لنز فقط در طول روز و نه در خواب می باشد.

انواع جدید لنزهای تماسی
لنزهایی كه بطور مداوم به مدت 30 روز استفاده می شوند یك نوع جدید از لنزهای نرم هستند كه میزان زیادی اكسیژن را به چشم شما رسانده و بسیار راحت و ایمن هستند. لنزهای دو كانونی و توریك هم لنزهایی هستند كه بصورت قابل تعویض می توان استفاده كرد و جدیداً به بازار عرضه شده اند.
لنزهایی با بلوك نور ماوراء بنفش ( UV ) هم بصورت لنز نرم و هم سخت ساخته شده اند. این لنزها قرنیه و چشم را از برخورد با نور UV مضر محافظت می نمایند. از آنجا كه لنز كاملاً شفاف است با نگاه كردن به آن نمی توان بلوكر UV بودن آن را تشخیص داد و بلوكر بودن این لنزها معمولاً روی جعبه لنز حك شده است.

البته باز باید در نظر داشت كه لنز تماسی فقط قرنیه را محافظت می كند و عینك آفتابی با بلوك UV می تواند كل چشم و پوست اطراف چشم را از UV حفظ كند. سپس لنز تماسی بلوك كننده UV مكمل عینك آفتابی برای محافظت بیشتر می باشد.
لنزهای جدید دیگر ، لنزهایی هستند كه شكل قرنیه را تغییر داده و دید شما را بدون استفاده از لنز یا جراحی كامل می كنند كه به نام اورتوكراتولوژی یا CRT خوانده می شوند. این لنزها را در طول شب استفاده شده و در این مدت شكل قرنیه را تغییر داده و در صبح و در طول روز با اینكه از لنز تماسی استفاده نمی كنید دیدتان بهتر می شود.

لنزهای تماسی قابل تعویض : انتخابی سالم
لنزهای قابل تعویض برای مدت زمان مشخصی قابل استفاده اند و سپس دور ریخته می شوند و یك جفت لنز جدید جایگزین می شود. این لنزها در سال 1987 معرفی شدند و امروزه بیشترین نوع لنز تماسی قابل استفاده اند.

لنزهای قابل تعویض به سه دسته كلی تقسیم می شوند:
1. لنزهای قابل تعویض كه هر 2 هفته یا زودتر یكبار دور ریخته شده و بجای آن ها از لنز نو استفاده می شود.
2. لنزهای قابل تعویض مكرر كه هر ماه یا هر 3 ماه یكبار تعویض می شوند.
3. لنزهای تماسی با روش سنتی كه هر 6 ماه یا یكسال یكبار تعویض می شوند.
لنزهای قابل تعویض یا روزانه اند و یا ممتد استفاده می شوند. فرم روزانه فقط در طی روز زده می شود و در هنگام خواب درآورده می شود ولی فرم ممتد در هنگام خواب نیز استفاده می گردد.

چرا لنز ها را دور می اندازیم؟
هرچه زودتر لنزهای تماسیتان را تعویض كنید چشم های شما سالمتر و راحت تر خواهد بود. موادی مانند پروتئین ، كلسیم و چربی ها در اشك شما بطور طبیعی یافت می شود كه می تواند روی لنز شما رسوب كند كه هم باعث احساس ناراحتی در چشم شده و هم چشم را مستعد عفونت می كند. البته شما می توانید لنزهایتان را همیشه تمیز نگه دارید ولی لنزهای قابل تعویض وقت شما را حفظ می كند. لنزهای قابل تعویض روزانه كه هر روز عوض می شوند دیگر نیازی به محلول های پاك كننده ندارند و رسوب روی لنز قرار نگرفته و ریسك عفونت را زیاد نمی كنند.

كدام نوع لنز قابل تعویض برای شما مناسبتر است؟
برنامه تعویض لنز هر فرد بستگی به چشم آن فرد دارد. بعضی از چشم ها پروتئین و چربی بیشتری تولید می كنند پس لنز باید زودتر جایگزین شود. همچنین اگر فرد آلرژی داشته باشد باید زود به زود لنزش را عوض كند. بهرحال ارزیابی دقیق و كامل توسط چشم پزشك می تواند بهترین برنامه جایگزینی لنز را به شما پیشنهاد كند.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اسلایدر سهاسلایدر دو
پیر چشمی
گلوکوم
پیوند قرنیه
نزدیک بینی
فیکو پیشرفته
دور بینی