لنزهای تماسی ـ بخش دوم

لنزهای تماسی رنگی

لنز های تماسی رنگی به گروه های زیر تقسیم می شوند:
1. لنز رنگی نامرئی
2. لنز رنگی تشدید كننده
3. لنز رنگی مات
4. لنز رنگی فیلتر نور

لنزهای رنگی هم می توانند فقط جنبه زیبایی داشته باشند و هم برای اصلاح آستیگماتیسم یا پیرچشمی یا عیوب رفراكتیو استفاده شوند.
لنز رنگی مرئی : رنگ آبی كمرنگ یا سبز به لنز اضافه می شود تا در زمان گذاشتن یا برداشتن لنز بهتر دیده شود یا زمانیكه به زمین بیافتد قابل تشخیص باشد. چون رنگ آن بسیار كمرنگ است روی رنگ چشم اثر ندارد.

لنز رنگی تشدید كننده : لنزهای شفافی هستند كه نسبت به لنزهای مرئی تیره تر هستند و رنگ چشم شما را تشدید می كنند. این نوع لنز بیشتر برای افرادی مناسب است كه رنگ چشم روشن دارند و می خواهند رنگ چشمشان تشدید شود.

لنز رنگی مات: رنگ آن بطور مشخصی رنگ چشم شما را عوض می كند كه طیف وسیعی از رنگ ها را شامل می شوند.
كمپانی هایی كه لنز رنگی می سازند تمام سعی و تلاش خود را بكار می برند تا شبیه عنبیه چشم شما شود حتی یك سری خط ها و شكل های رنگی و نقاط رنگی روی لنز ایجاد می كنند تا طبیعی تر بنظر آید. مركز لنز كه محل مردمك می باشد شفاف است تا بتوانید از ورای آن نگاه كنید.

لنزهای رنگی فیلترنور : این لنزها جدیداً تولید شده اند و بیشتر در رشته های ورزشی استفاده می شوند تا رنگ های خاصی را تشدید كنند مثلاً فیلتر زرد باعث می شود توپ تنیس یا گلف در زمینه مشخص تر شده و راحت تر هدف قرار گیرند.

بعضی مضرات لنز رنگی :
از آنجا كه ساخت لنز رنگی توسط كمپانی ها بگونه ای است كه تعداد زیادی از مصرف كنندگان از یك سایز لنز استفاده می كنند گاهی خصوصاً در زمان پلك زدن قسمت رنگی لنز مردمك را می پوشاند و یا چون سایز مردمك با میزان نور تغییر می كند در شب مردمك بزرگتر از قسمت شفاف وسط لنز شده و دید شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اگر بطور مداوم با لنزتان مشكل دارید حتماً با چشم پزشكتان مشورت كنید.

لنزهای اشتراكی : یك ایده مضر
اگر لنز رنگیتان را با دوستتان بطور مشترك استفاده كنید در اشتباه هستید چون لنز رنگی هم نوعی لنز تماسی و ابزاری پزشكی است و برای چشم هر فرد بطور خاص تجویز می شود. استفاده مشترك از لنز همچنین می تواند باعث انتقال باكتری ها و در نتیجه عفونت چشم شود. لنزهای رنگی باید بطور مناسب تمیز شده و با محلول های ضدعفونی كننده، ضدعفونی شوند.

آیا برای لنز رنگی هم نیاز به نسخه دارید؟
اگر لنز شما برای اصلاح دیدتان قدرت داشته باشد قطعاً نیاز به نسخه دارید و اگر فقط برای زیبایی استفاده می كنید از آنجایی كه ریسك كوری و صدمه زیاد به چشم دارد بهتر است با تجویز چشم پزشك و یا اپتومتریست باشد و از خرید لنزهای رنگی در فروشگاه ها و یا آرایشگاه ها و ... پرهیز كنید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اسلایدر دواسلایدر سه
دور بینی
نزدیک بینی
پیوند قرنیه
فیکو پیشرفته
پیر چشمی
گلوکوم