لنزهای تماسی ـ بخش پنجم

مراقبت های لنز سخت یا RGP
بطور كلی لنزهای سخت یا RGP مراقبت راحتتری نسبت به لنز نرم دارند چون معمولاً از تركیب سیلیكون و فلوراید ساخته شده اند و پروتئین و مواد دیگر را جذب نمی كنند.
البته هرچه تعداد سال های بیشتری از RGP استفاده كنیم تمیز كردن آن سخت تر می شود و زمانیكه با محلول های معمولی پاك كننده نتوان آن ها را تمیز كرد باید RGP را پولیش كرد.

در موارد معمول برای تمیز كردن لنز سخت، با یك محلول پاك كننده به آرامی لنز را با انگشت اشاره ساییده و سپس لنز را شسته و در جا لنزی كه از محلول نگهدارنده پر شده است قرار می دهیم. بهتر است از محلول نگهدارنده استفاده شود نه آب شیر. اگر رسوبات پروتئین روی لنز زیاد باقی می ماند می توان از پاك كننده آنزیماتیك استفاده كرد. اگر شما لنز سخت را روزانه استفاده می كنید یعنی شب ها خارج می كنید فقط یكبار در هفته از پاك كننده آنزیماتیك استفاده كنید.

ممكن است در زمان استفاده از لنزتان از محلول مرطوب كننده استفاده كنید تا لنز در زمان استفاده نرم شود. بهتر است جا لنزیتان را بعد از هر بار استفاده تمیز كرده، بشوئید و در معرض هوا خشك كنید. همه محلول های مورد استفاده در لنز نرم، در لنز سخت استفاده نمی شود. محلولتان را با نظر خودتان عوض نكنید یا از محلولی كه توصیه نمی شود استفاده نكنید.

اگر با لنز خود احساس راحتی نمی كنید چه كنید؟
اگر شما احساس راحتی با لنزتان نمی كنید تنها نیستید. خیلی از افراد با لنز خود احساس راحتی نمی كنند ولی حتماً به چشم پزشك مراجعه كنید تا علت این ناراحتی مشخص شود چون علل متعددی برای آن وجود دارد.
اگر چشم شما قرمز، دردناك یا متورم است یا ترشحات دارد سریعاً لنز خود را بردارید و دیگر از آن استفاده نكنید و به پزشك خود مراجعه نمایید چون این ها می تواند علائم مسئله ای جدی باشند.

بسیار مهم است كه چشم و لنز تماسی با هم درست كار كنند یعنی لنزی كه خوب جای گرفته باشد در یك محیط سالم، درست عمل می كند. مسائلی مثل آلرژی و بیماریهایی مثل شوگرن، مشكلات تیروئید یا تغییرات هورمونی هنگام یائسگی باعث بروز مشكلات چشمی مثل سوزش چشم خصوصاً ناشی از خشكی چشم می شوند. اشك مصنوعی بدون نگهدارنده می تواند این علائم را از بین ببرد ولی حتماً با نسخه پزشك از این قطره ها استفاده كنید.

تغذیه هم یك فاكتور مهم است چون اشك تركیبات زیادی را شامل می شود و تغذیه شما روی تركیب اشك شما اثر دارد. اگر كافئین و الكل زیاد مصرف كنید و آب كم بخورید، اشك شما بسیار خشك خواهد شد كه برای لنز تماسی شما مناسب نیست یعنی با مكمل های غذایی یا تغییر در تغذیه می توان كیفیت اشك را بهتر كرد. مثلاً با مصرف چربی امگا 3 كه در ماهی وجود دارد میزان چربی اشك تنظیم شده و تبخیر اشك كاهش می یابد.

اثر لنز تماسی:
انواع زیادی لنز تماسی وجود دارد. اغلب انواع جدیدتر راحتتر از انواع قدیمی تر هستند. مواد جدیدتر و طرح های جدیدتر به پزشكان امكان انتخاب بهتر را برای بیماران داده است. مثلاً لنزهای با ماده جدید هیدروژل سیلیكونی، اكسیژن بیشتری را به چشم شما می رساند كه راحتی بیشتری را به همراه خواهد داشت. سایز و شكل لنز هم مهم است خصوصاً در لنزهای سخت اگر قطر و شعاع انحنای آن درست انتخاب نشود احساس ناراحتی خواهید كرد.

برنامه مناسب استفاده از لنز و سیستم مراقبت از لنز:
احساس ناراحتی بیماران از لنز تماسی می تواند ناشی از درست پاك نكردن لنز یا درست ضدعفونی نكردن آن باشد. همچنین نوع محلول هم مهم است چون بعضی از محلول ها لنز شما را به خوبی تمیز نخواهند كرد و باعث تغییر كیفیت آن هم می شوند پس حتماً در تغییر محلول لنز با پزشك خود مشورت كنید. محلول هایی كه حاوی نگهدارنده هستند حساسیت نسبت به نگهدارنده به مرور ممكن است پیدا شود.

محیط:
اگر شما در محیط آلوده كار می كنید، مواد زاید به راحتی بین لنز و چشم شما قرار می گیرد و باعث ناراحتی می شود. اگر احساس ناراحتی در محیط بیرون یا اطراف حیوانات ایجاد شود احتمالاً آلرژی عامل آن است. سیگار كشیدن ریسك خشكی چشم را زیاد كرده و استفاده زیاد از كامپیوتر بخاطر كم پلك زدن، باز احساس خشكی چشم وجود دارد.
بهرحال، حتی در صورت وجود ناراحتی اندك به پزشك خود مراجعه كنید تا علت آن مشخص شود.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اسلایدر سهاسلایدر دو
فیکو پیشرفته
نزدیک بینی
دور بینی
پیوند قرنیه
گلوکوم
پیر چشمی